Gramere Takılmadan Konuşabilmek

Bir kişinin İngilizce bildiğinin en büyük göstergesi konuşması yani speakingidir. Yabancı dil kursumuza gelen bireylerin her biri İngilizce speaking mevzusunu çözerek akıcı ve net bir şekilde konuşabilmektedir. Konuşmayı beceremeyenlerin büyük kısmı dil bilgisi kurallarına ve yeterli kelime dağarcığına sahip olmayanlardır. Aslına İngilizce konuşmak için gramer konularına fazla takılmamak önemlidir. İngiltere ve Amerika’dan gelenlerin birçoğunun konuşmasında gramer kurallarına tam uymadığının görürüz. Türkçede olduğu gibi İngilizcede de konuşmada dil bilgisi kuralların tamı tamına uymaz. Sokakta konuşulan ile yazıda kullanılan dil kuralları farklılık gösterir.  Verimli ve etkili İngilizce eğitimlerinde gramer konuları ve kelime bilgisi toplu olarak verilmez. Sırayla, zamanı geldikçe verilerek kalıcı olması sağlanır. Kursumuz konuşma konusunda native speakerler ile öğlecilerimizin pratik yapmasına yardımcı olmaktadır.

Cümle Kalıpları Kurmayı Öğrenin

Bebekler konuşmaya birkaç kelime ile başlarlar. Dil bilgisi kuralı bilmezler. Sadece etrafında konuşulan dili çok iyi taklit ederler. İngilizce speaking için bütün zamanınızı kelime ezberlemek, gramer öğrenmek yerine İngilizce konuşmaları dinleyerek cümle kalıplarını öğrenmek daha faydalıdır. Günlük konuşma dilini öğrenmeye öncelik verilmelidir. İngilizce kurallarını çok iyi öğrenmiş olanlar İngilizce film izlediğinde konuşmaların bir kısmını anlamaz. Çünkü filmlerdeki konuşmaların genelinde günlük konuşma hakimdir. Okuldaki İngilizce dersi 100 olan öğrencinin yurt dışına çıktığında konuşamama sebepleri arasında yine günlük konuşmaya hakim olunmaması yatar. Günlük konuşmada en fazla kullanılan cümle kalıplarının kullanılması speaking becerisinin gelişmesinde yardımcı olacaktır. Günlük kullanılan kalıplar, takılmadan söyleyecek hale gelinceye kadar tekrar edilmelidir.

Hatalardan Korkmadan Konuşun

Türkiye’de dünyaya gelmiş, her anı Türkçe ile geçen bir vatandaş olarak hepimiz konuşmalarımızda hatalar yapabilmekteyiz. Harika Türkçe konuşana rastlamak zordur. İngilizce speaking için de durum aynıdır. Konuşurken hata yapılabilir. Bu bir kusur değildir. Hata yapmaktan korkmadan konuşma pratiklerine devam edilmelidir. Yabancı uyruklu öğretmenlerimiz sizlere yapacağınız pratiklerde yardımcı olacaktır.  Hatalı olduğunuz yerleri uygun şekilde sizlere ifade ederek daha akıcı ve düzgün konuşmanızı sağlayacaklardır. Yukarıda sıraladıklarımızın dışında;

  • Kullanmayı düşündüğünüz kelime aklınıza gelmediğinde dijital verilerden faydalanabilirsiniz. Please deyip cep telefonundan veya sözlükten aradığınız kelimeye bakabilirsiniz.
  • Heyecanı yenmek için bol bol tekrar yapmalısınız. Bolca yabacı dizi izlemek oradaki bazı replikleri tekrar etmek de faydalı olacaktır.