TOEFL ve IELTS Sınavları

Türk vatandaşlarının girebileceği çok sayıda İngilizce sınavları bulunmaktadır. İngilizce sınavlarının hedef kitlesi, seviyesi ve amaçları farklıdır. Bu yazımızda yapılan İngilizce sınavları hakkında kısa bilgiler bulacaksınız.

  • TOEFL Sınavı: Test of English as a Foreign Language ifadesinin kısaltılmış olan TOEFL, Amerika ve Kanada gibi ülkelerde üniversite ve yüksek okul okumak isteyenlerin girmek zorunda olduğu sınavdır. Okuma, yazma, kelime bilgisi, dil bilgisi, sözlü iletişim ve dinleme becerilerini ölçen soruların bulunduğu çok kapsamlı bir sınavdır.
  • IELTS Sınavı:  International English Language Testing System ifadesinin kısaltılmışıdır. Yeni Zelanda, İngiltere, Avustralya, İrlanda’da yüksek okul veya üniversite okumak isteyenlerin girmek zorunda olduğu uluslararası bir sınavdır. IELTS sınavından geçerli skor almayanlar bu ülkelerde üniversite okuyamazlar. Intermediate, Upper Intermadiate ve Advanced seviyelerinde kişinin ingilizce iletişimde okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini ölçer.

Kurumuzda TOEFL, IELTS kursları vardır. Özel ders ya da grup eğitimlerimiz için arayın!

TOEIC ve CELTA Sınavları

Ülkemizden girilebilecek İngilizce sınavlar arasında TOEIC ve CELTA sınavları vardır. Bunlar;

  • TOEIC sınavı: Test of English for International Communication sınavı kariyerini yükseltmek için İngilizce seviyesini ispat etmek isteyenlere yönelik yapılmaktadır. Intermediate, Upper Intermadiate ve Advanced seviyelerinde iş mektubu yazma, kelime bilgisini ve iş notlarını anlama yeteneğini ve ileri düzey dil bilgisi yapılarını ölçen sorular vardır. Meslek sahipleri ve uluslararası öğrencilerin mesleki İngilizce başarınızı değerlendirmede bir dünya standardıdır.
  • CELTA Sınavı: Certificate in English Language Teaching to Adults, öğretmenlik yapmak isteyenler için dünyada tanınan bir sınavdır. Hiç tecrübesi olmayan, az öğretmenlik tecrübesi olan ayrıca tecrübesi olan ancak resmi belgesi olmayanlara öğretmenlik hakkı tanımaktadır. Advanced seviyesinde ana dili İngilizce olmayan İngilizce öğretmenlerine yönelik sertifika programıdır.

GMAT GRE ve Diğer Sınavlar

GMAT ve GRE sınavları hakkında;

  • GMAT sınavı: Graduate Management Admission Test sınavı İşletme Yüksek Lisansı Kabul Testi olarak bilinmektedir. Kaliteli üniversitelerde İşletme, Pazarlama, Finans alanlarında yüksek lisans yapmak isteyenler GMAT’dan 600 ve üzeri sonuç almalıdır. Sınava hazırlık kursları 6 ila 12 hafta sürmektedir. Advanced seviyesindedir.
  • GRE sınavı: Graduate Record Examination sınavı Yüksek Lisans Kayıt Sınavı olarak bilinir. Doğa Bilimleri, Mühendislik, Sosyal Bilimler ve Eğitim alanlarında yüksek lisans yapmak isteyenlerden GRE sınavının ilgili bölümünde geçerli puan almaları istenmektedir. Advanced seviyesindeki sınava hazırlık 6 ila 12 hafta sürmektedir.

Yukarıda sıraladığımız İngilizce sınavlar dışında, TESOL, TKT,  SAT, KET, PET, FCE, CAE, CPE, BEC sınavları da vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir